Nagrody
- Szczegóły
Nagroda Prezesa Polskiej Akademii Nauk im. Andrzeja Malewskiego
Nagroda Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN im. Władysława Witwickiego
Nagroda Prezesa Polskiej Akademii Nauk im. Andrzeja Malewskiego
Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom (w wieku do 35 lat) za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie:
• teorii psychologicznej,
• badań psychologicznych,
• metodologii nauk społecznych,
• badań interdyscyplinarnych (jedną z dyscyplin powinna być psychologia).
Konkurs Prezesa PAN o Nagrodę im. Andrzeja Malewskiego 2022 rozstrzygnięty
Laureatem Nagrody Prezesa PAN im. Andrzeja Malewskiego w roku 2022 został dr Radosław Rogoza z Instytutu Psychologii UKSW. Serdecznie gratulujemy!
Kapituła Nagrody w kadencji 2020-2023: prof. prof. Michał Bilewicz, Jerzy Brzeziński, Jan Cieciuch, Dariusz Doliński (Przewodniczący), Anna Grabowska, Piotr Oleś, Michał Wierzchoń (Sekretarz)
Dotychczasowi laureaci: Wojciech Cwalina, Aleksandra Łuszczyńska, Aleksandra Gruszka-Gosiewska, Michał Bilewicz, Wojciech Dragan, Piotr Sorokowski, Magdalena Senderecka, Maciej Karwowski, Michał Wierzchoń, Michał Harciarek, Aleksandra Cichocka, Maciej Stolarski, Łucja Bieleninik, Malwina Szpitalak, Krystian Barzykowski, Łukasz Okruszek, Radosław Rogoza.
Nagroda im. Władysława Witwickiego
Nagroda im. Władysława Witwickiego przyznawana jest przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN. Nagroda jest przyznawana za wybitne i twórcze prace naukowe w zakresie psychologii, opublikowane nie wcześniej niż w ciągu 4 lat poprzedzających przyznanie nagrody. W przypadkach szczególnie uzasadnionych może być przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji i upowszechniania nauki, a także za wyróżniające się prace doktorskie i habilitacyjne. Nagroda może być przyznana osobom pracującym naukowo, bez względu na posiadany stopień i tytuł naukowy. Prezydium Komitetu może proponować kandydatów do Nagrody, którą przyznaje Wydział I na posiedzeniu plenarnym.
- Laureatem w r. 2019 został dr hab. Tomasz Grzyb, prof. SWPS za książkę „Eksperyment terenowy w psychologii społecznej. Metodologia, etyka, praktyka", Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017.
- Laureatem w r. 2016 został prof. Piotr Francuz za książkę „Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu", Wydawnictwo KUL, 2013.